Діти як квіти: поливай, то ростимуть

collage_photocatЗ приводу розвитку та виховання дітей раннього віку точиться багато дискусій. І уявляють його по-різному…Який же ж підхід буде правильним? А правильним буде той, який ви визначите самі для свого малюка. Для декого ранній розвиток – це інтенсивний розвиток інтелектуальних можливостей, прагнення виростити майбутнього нобелівського лауреата. Для декого – це творча геніальність з пелюшок. Для декого – це просто спілкування зі своїм малюком та допомога йому у пізнанні цього великого та повного відкриттів світу. І останній варіант мені подобається найбільше.

Тут логічно виникає питання: чому ж тоді ранній розвиток і чому його особливість? Психолог Ерік Еріксон виділяє 8 вікових періодів розвитку людини:

Період немовляти (0-1 рік), раннє дитинство ( 1 – 3 роки),  дитинство (3-6 років), шкільний вік (6-12 років), підлітковий та юність (12-20), рання зрілість (20-25), середній вік (25-65), пізня старість (після 65).

Нас з вами цікавить раннє дитинство або цю стадію ще називають ранній вік – час, коли саме і здійснюється ранній розвиток. Тобто, можна сказати, що назва походить також від вікового періоду.
І тут важливо з’ясувати два поняття: навчання та розвиток.

Ранній розвиток – спрямована діяльність дорослого стосовно дитини, яка розвиває її пізнавальний інтерес;

Раннє навчання – спрямована діяльність дорослого стосовно дитини, в результаті якої дитина набуває певних знань, умінь та навичок.

Тобто, якщо мама розповідає про те, що її малеча знає назви тварин, цифри чи літери – це уже навчання, адже вона надає дитині конкретну інформацію і дитина отримує конкретні знання.

Якщо ж мама з захопленням розповідає про те, що малюк вигадав нові ігри з певними іграшками, проводить самостійно певні дослідження з тими чи іншими предметами, самостійно для себе відкриває певні закономірності – то це показник розвитку дитини.

І тут ми бачимо наскільки тісно переплітається розвиток із навчанням. Але варто зрозуміти що навчання буває різним. Як, наприклад, ті ж самі назви тварин, овочів, фруктів, уміння самостійно взуватися чи одягатися.  Це знання, які необхідні дитині, якими вона може уже зараз користуватися. Вона знає як виглядає банан, що його можна їсти, а свої шкарпетки чи черевички потрібно одягати саме на ніжки. Таке навчання стимулює загальний розвиток малюка. І саме такі лексичні теми пропонують центри раннього розвитку. Малюки вивчають тварин, їжу, іграшки, тобто все те, що їх оточує, але аж ніяк не географію чи астрономію…

Принцип класичного раннього розвитку дуже простий. Розвиток та доступне навчання у грі. Гра – це цікавість та інтерес, а також можливість бути включеними у певну діяльність не одній дитині, а всій сім’ї, що є дуже важливим. Не варто позбавляти малюків такої простої радості: гратися з  машинками, малювати каляки-маляки, пустувати.

Діти, напхані всілякими знаннями та навичками, але обділені батьківською увагою й любов´ю – це викривлене поняття раннього розвитку.

Дитині потрібно, щоб ви допомогли їй розвиватися в її власному темпі й самі брали активну участь в її розвитку. Адже виховання – це не односторонній процес, а співпраця з дитиною. І найголовніше в ньому – це не притупити природну допитливість дитини.

Для того, щоб не розгубитися у дитячих іграшках, новинках та літературі, психологи радять дотримуватися нехитрих правил.

  • Не спішіть купувати рамки Монтессорі, картки Домана. Можливо, розпочати варто зі звичайної дитячої пірамідки і маленьких дитячих книжечок.
  • Не поспішайте купувати безліч посібників. Нехай дитина спочатку засвоїть щось одне. Якщо ви цілий місяць будете гратися лише з пірамідкою – нічого страшного.
  • Якщо дитина захоплена грою в ляльки чи машинки, дайте їй можливість просто погратися, адже під час гри вона розвивається.  Аби малюка не відволікати моете скласти йому компанію у його грі.

Пам’ятайте, що найкраща методика розвитку – спілкування. Говоріть з дитиною. Про що? Та про все на світі …

Хочете дізнатися більше про розвиток та виховання малюків? Запрошую усіх на курс “Усвідомлене батьківство: 7 кроків раннього розвитку дитини”Буде цікаво та корисно!

Джерело: Січнет

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *